Ogłoszenia

czytaj więcej

Intencje mszalne

czytaj więcej

Darowizna

czytaj więcej

Ogłoszenia Duszpasterskie

2 Niedziela Zwykła - 17 stycznia 2021 r.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej
do przekazania wiernym w niedzielę 17 stycznia 2021 r.

 

 1. Zapraszamy do uczestnictwa w Dniu Judaizmu, którego obchody odbędą się dzisiaj (17 I 2021r.) o godz. 20.00 w bazylice archikatedralnej łódzkiej.
 2. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zachęcamy do udziału w następujących nabożeństwach ekumenicznych:
 • 23 stycznia 2021 r. o godz. 18.00, w bazylice archikatedralnej łódzkiej – Ogólnopolskie Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne, któremu przewodniczyć będzie ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki, a kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce,
 • 24 stycznia 2021 r. godz. 18.00, w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Mateusza
  w Łodzi (ul. Piotrkowskiej 283) – nabożeństwo w duchu Wspólnoty Taize, któremu przewodniczyć będzie ks. proboszcz Michał Makula, a kazanie wygłosi ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki,
 • 24 stycznia 2021 r. o godz. 18.00, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  w Bełchatowie – Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Zbigniewa Zgody, a kazanie wygłosi bp Marek Izdebski Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
 1. Niedziela Słowa Bożego, która zgodnie z wolą Papieża Franciszka przypada na trzecią niedzielę okresu zwykłego, tj.24 stycznia 2021 r., przypomina o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego. „Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących” (Franciszek, Aperuit illis, nr 8).
 2. Orszak Trzech Króli dotarł do żłóbka w Domu Samotnej Matki oraz w Stowarzyszeniu „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa”. Trzej Królowie przynieśli podopiecznym Hospicjum ogromną ilość podarków oraz czek na blisko 300 tyś. zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego dla pięciorga nieuleczalnie chorych dzieci. W ich imieniu, w imieniu ich rodziców oraz pracowników i wolontariuszy Hospicjum i Domu Samotnej Matki pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w to wielkie dzieło prawdziwej miłości wobec najsłabszych.

 

Ogłoszenia parafialne

 

 1. W najbliższy wtorek - 19 stycznia swoje IMIENINY przeżywają: Ks. Henryk Eliasz i Siostra Mariana (od chrztu nosząca imię Henryka). Zapraszamy tego dnia do włączenia się w modlitwę w intencji solenizantów. O godz. 18:00 będzie msza św. w intencji Siostry Mariany (Henryki) i Ks. Henryka.
 2. Od jutra - 18 stycznia chcemy rozpocząć wizyty KOLĘDOWE u wszystkich, którzy nas zaprosili. Planujemy następujący porządek tegorocznych odwiedzin Kolędowych:

Kolęda 2021 r.

(w nawiasach podana liczba zapraszających rodzin)

 

Poniedziałek - 18 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz      Armii Krajowej (1), 9 maja (4), 1 maja (4), Broniewskiego (2), Czarnieckiego (1)

2 ksiądz      Karpińskiego (4), Kasprowicza (3), Kilińskiego (6)

 

Wtorek - 19 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz      Widawska (1), Zachodnia (2), Żeromskiego (3), Wiosenna (1)

2 ksiądz      Sienkiewicza (4), Skłodowskiej (4)

 

Środa - 20 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz      Łąkowa (3), Mickiewicza (1), Kononowicza (1), Rodz. Bujnowskich (3), Kwirama (1)

2 ksiądz      Kościuszki (2), Rejmonta (1), Polna (7)

 

Czwartek - 21 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz      Dąbrówka (15)

2 ksiądz      Gorczyn (12)

 

Piątek - 22 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz      Jana Pawła II (11)

2 ksiądz      Jana Pawła II (12)

 

Sobota - 23 stycznia, od godz. 9:00

1 ksiądz      Orchów (18)

2 ksiądz      Orchów (17)

3 ksiądz      Orchów (10), Wola Łaska (5)

 

Poniedziałek - 25 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz      Narutowicza (8)

2 ksiądz      Łopatki (7)

        W czasie wizyt Kolędowych prosimy aby wszystkie obecne osoby miały założone maseczki. Kapłani oczywiście również będą w maseczkach. Między poszczególnymi odwiedzinami kapłani   będą dezynfekować dłonie. Odwiedziny kolędowe odbędą się z zachowaniem odpowiedniego dystansu między osobami. Chcemy razem z Wami prosić o zdrowie i udzielić domownikom Bożego błogosławieństwa.

 1. 10 stycznia zmarł nagle tata ks. Proboszcza. Termin pogrzebu nie jest jeszcze ustalony. W odpowiednim czasie pojawią się informacje na Klepsydrach oraz na stronie parafialnej. W dniu pogrzebu z parkingu przed Kolegiatą, godzinę przed pogrzebem, wyjedzie bus bądź autokar dla chętnych, którzy będą chcieli wziąć udział w liturgii pogrzebu Ś.P. Edwarda Pirka. Pogrzeb odbędzie się w miejscowości Gomulin pod Piotrkowem Trybunalskim. Zainteresowanych wspólnym przejazdem prosimy o zgłoszenie się do zakrystii. Chcielibyśmy wiedzieć jak duże auto będzie potrzebne. Przejazd oczywiście będzie darmowy.
 2. W ostatnich dniach wpłynęły OFIARY na KOŚCIÓŁ: bezimiennie dwie ofiary w łącznej kwocie - 200 zł.; złożone w kopertach na tacę trzy ofiary „Kolędowe” – łącznie 350 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom!
 3. Zachęcamy do nabycia PRASY katolickiej. W Gościu Niedzielnym znajdziemy artykuł zatytułowany: Jak w czasach pełnych zamętu nie stracić wiary, oraz o tym jak odnaleźć szczęście w prostocie. W Niedzieli tekst nt. związków małżeńskich i relacji gdy „on wierzący, ona nie”. A także poszukiwanie odpowiedzi dlaczego środowiska lewicowe tak mocno uderzają w papieża Jana Pawła II. Przewodnik Katolicki daje refleksję nad wolnością w Kościele. Idziemy podaje teksty dotyczące Biblii – „Księgi, która łączy i dzieli…” Zachęcamy do lektury!
 4. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODESZLI do WIECZNOŚCI: Helena Błaszczykiewicz - lat 91, Melania Maranda – lat 87, Leszek Szukalski – lat 64, Anna Barczewska – lat 89, Krystyna Lis – lat 90, Marian Obarski – lat 91. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek….
 1. Módlmy się do Św. Michała Archanioła o opiekę dla nas, i naszych rodzin:
  Święty Michale Archaniele, broń nas w walce przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książe Zastępów niebieskich, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.
  Matko Boża Łaska Módl się za nami
  Święty Józefie Módl się za nami

 

 

 


Niedziela Chrztu Pańskiego - 10 stycznia 2021 r.

Ogłoszenia parafialne

 

 1. NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO, którą dziś przeżywamy kończy okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczynamy w liturgii Okres Zwykły.
 2. W ostatnich dniach wpłynęły OFIARY na KOŚCIÓŁ: bezimiennie cztery ofiary w łącznej kwocie - 500 zł, z Orchowa 11 - 200 zł, złożone w kopertach na tacę dwie ofiary „Kolędowe” – 300 zł, ofiary od chorych odwiedzanych przez ks. Andrzeja z tytułu Kolędy – 920 zł. Bóg zapłać wymienionym ofiarodawcom a także tym, którzy swoje ofiary bezimiennie wrzucali do skarbony przy świecach wotywnych!
 3. Zachęcamy do nabycia PRASY katolickiej. W Gościu Niedzielnym znajdziemy specjalny dodatek poświęcony Św. Józefowi oraz ciekawy wywiad z o. Leonem Knabitem, benedyktynem z Tyńca. W Niedzieli tekst nt. osób nawróconych na wiarę w Jezusa Chrystusa, a także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Szczepić się czy nie szczepić? Zachęcamy do lektury!
 4. Liczymy, że od 18 stycznia będziemy mogli ODWIEDZIĆ po KOLĘDZIE wszystkich, którzy nas zaprosili. Planujemy następujący porządek tegorocznych odwiedzin Kolędowych:

Kolęda 2021 r.

(w nawiasach podana liczba zapraszających rodzin)

 

Poniedziałek - 18 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz Armii Krajowej (1), 9 maja (4), 1 maja (4), Broniewskiego (2), Czarnieckiego (1)

2 ksiądz  Karpińskiego (4), Kasprowicza (3), Kilińskiego (6)

 

Wtorek - 19 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz Widawska (1), Zachodnia (2), Żeromskiego (3), Wiosenna (1)

2 ksiądz  Sienkiewicza (4), Skłodowskiej (4)

 

Środa    - 20 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz Łąkowa (3), Mickiewicza (1), Kononowicza (1), Rodz. Bujnowskich (3), Kwirama (1)

2 ksiądz  Kościuszki (2), Rejmonta (1), Polna (7)

 

Czwartek - 21 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz Dąbrówka (15)

2 ksiądz  Gorczyn (12)

 

Piątek - 22 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz Jana Pawła II (11)

2 ksiądz Jana Pawła II (12)

 

Sobota - 23 stycznia, od godz. 9:00

1 ksiądz Orchów (18)

2 ksiądz  Orchów (17)

3 ksiądz  Orchów (10), Wola Łaska (5)

 

Poniedziałek - 25 stycznia, od godz. 16:00

1 ksiądz  Narutowicza (8)

2 ksiądz  Łopatki (7)

 

W czasie wizyt Kolędowych prosimy aby wszystkie obecne osoby miały założone maseczki. Kapłani oczywiście również będą w maseczkach. Między poszczególnymi odwiedzinami kapłani będą dezynfekować dłonie. Odwiedziny kolędowe odbędą się z zachowaniem odpowiedniego dystansu między osobami. Chcemy razem z Wami prosić o zdrowie i udzielić domownikom Bożego błogosławieństwa.

 1. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODESZLI do WIECZNOŚCI: Alina Jawniuk - lat 75, Lech Bogusławski – lat 88, Krystyna Kulawiecka – lat 67. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek….
 1. Módlmy się do Św. Michała Archanioła o opiekę dla nas, i naszych rodzin:
  Święty Michale Archaniele, broń nas w walce przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książe Zastępów niebieskich, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.
  Matko Boża Łaska Módl się za nami
  Święty Józefie Módl się za nami

 

 


2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim - 3 stycznia 2021 r.

Ogłoszenia parafialne

 

 1. Bóg zapłać za ofiary złożone NA OGRZEWANIE NASZEJ ŚWIĄTYNI.
 2. Dziś o godz. 17:30 Nabożeństwo ADORACYJNE.
 3. W środę przypada uroczystość OBJAWIENIA PAŃSKIEGO, zwana w naszej tradycji Świętem Trzech Króli. Tego dnia poświęcimy w kościele kadzidło i kredę, którą na drzwiach naszych domów i mieszkań napiszemy 'Christus Mansionem Benedicat', czyli: „Chryste błogosław temu domowi' dodając cyfry Roku Pańskiego. Już dziś wychodząc z kościoła można nabyć pod chórem przygotowane i zapakowane w woreczki foliowe: kredę, kadzidło i specjalny węgielek do rozpalenia w domu. Ww. komplety nie są jeszcze poświęcone. W Święto Trzech Króli odprawiamy msze św. wg porządku niedzielnego. Ofiary, które złożymy na tacę przeznaczone będą na MISJE. Kancelaria parafialna będzie nieczynna.
 4. Od września rozpoczęliśmy wraz ze wspólnotą Domu Magnificat z Łasku Kolumny sprawowanie Mszy św. w intencji OSÓB UZALEŻNIONYCH i ich rodzin, w drugie soboty miesiąca o godz. 18:00. Z powodu sytuacji epidemicznej jeszcze w tym miesiącu nie będziemy gościć członków wspólnoty w naszej świątyni, ale będziemy w tym dniu łączyć się z nimi duchowo na wspólnej modlitwie.
 5. W niedzielę za tydzień przeżywamy Święto CHRZTU PAŃSKIEGO, które kończy Okres Bożego Narodzenia.
 6. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2020 r., opublikowany został List apostolski „PATRIS CORDE” – „Ojcowskim sercem” Ojca Świętego Franciszka z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego. Jednocześnie decyzją Papieża najbliższy rok – do 8 grudnia 2021 r. – będzie obchodzony jako „Rok Świętego Józefa”. Tradycyjnie przygotowany został dekret Penitencjarii Apostolskiej określający możliwość uzyskania daru odpustu z okazji Roku św. Józefa. Szczególne wskazania dotyczą m.in. dni poświęconych pamięci Oblubieńca Maryi, takich jak 19 marca i 1 maja, 19. dnia miesiąca czy każdej środy, oraz osób chorych i starszych „w aktualnym kontekście zagrożenia zdrowia”.
  Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo. Tekst papieskiego dokumentu został umieszczony na naszej internetowej stronie. Zachęcamy do lektury.
 7. W ostatnich dniach wpłynęły OFIARY na KOŚCIÓŁ: bezimiennie dwie ofiary: 500 zł i 200 zł. Na konto parafialne od Marka Szymborskiego 100 zł oraz przez stronę parafialną 50 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom!
 8. Zachęcamy do nabycia świątecznej PRASY katolickiej. W Przewodniku Katolickim znajdziemy tekst pani Doroty Kmiecik, zaś w Niedzieli pana Piotra Drzewieckiego. Obydwa teksty dotyczącej naszej parafii. Dostępne są jeszcze kalendarze na nowy rok z pięknymi zdjęciami Pana Piotr Drzewieckiego.
 9. Liczymy, że od 18 stycznia będziemy mogli ODWIEDZIĆ po KOLĘDZIE wszystkich, którzy nas zaprosili. W niedzielę za tydzień podamy porządek tegorocznych odwiedzin Kolędowych.
 10. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODESZLI do WIECZNOŚCI:
  Ryszard Kierski - lat 75, Alfreda Bednarek – lat 90, Józef Matuszewski – lat 85. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek….
 11. Módlmy się do Św. Michała Archanioła o opiekę dla nas, i naszych rodzin:
  Święty Michale Archaniele, broń nas w walce przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książe Zastępów niebieskich, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.
  Matko Boża Łaska Módl się za nami
  Święty Józefie Módl się za nami

 


NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY - 27 grudnia 2020 r.

Ogłoszenia parafialne

 

 1. W czwartek przypada OSTATNI DZIEŃ ROKU. Zapraszamy na godz. 16:30 na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. O godz. 17:00 msza św. wieczorna w czasie, której chcemy podziękować Bogu za miniony rok.
 2. W piątek NOWY ROK - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze święte sprawujemy wg porządku niedzielnego. Jest to również I PIĄTEK miesiąca. Spowiadamy podczas wszystkich mszy św.
 3. W I SOBOTĘ nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP wraz z różańcem po mszy św. o godz. 7:00. W I NIEDZIELĘ Nabożeństwo Adoracyjne o godz. 17:30.
 4. Wizyty Kolędowe rozpoczniemy w tym roku od 18 stycznia odwiedzając po kolędzie tylko osoby/rodziny, które zgłoszą taką chęć. Prosimy o zgłoszenia w kancelarii parafialnej do Nowego Roku.
 5. Zachęcamy do nabywania PRASY KATOLICKIEJ. Są Kalendarze z naszego Sanktuarium na rok 2021 r., oraz nowa książka „SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ w ŁASKU”.
 6. Módlmy się o ustanie pandemii Koronawirusa:
  Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają̨ się̨ do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość́ rządzącym, energię i siłę̨ lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię̨ prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

  Maryjo, Matko Boża Łaska, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się̨ za nami!

  Święty Michale Archaniele, broń nas w walce przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książe Zastępów niebieskich, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.

 

 

 


BOŻE NARODZENIE - 25 grudnia 2020 r.

Życzenia

Drodzy Parafianie, mili Goście!

Na te świąteczne dni i na nadchodzący Rok Pański 2021 proszę przyjmijcie od nas, księży pracujących w tutejszej parafii, życzenia błogosławieństwa Bożego, zdrowia, radości i opieki Najświętszej Maryi Panny.

Niech Bożonarodzeniowy okres będzie okazją do dzielenia się Dobrą Nowiną, płynącą z narodzin Świętej Dzieciny w Betlejem i napełnia nas siłą na przetrwanie trudnych chwil oraz pozwoli nam uwolnić się od smutków, jakich nie szczędził nam mijający 2020 rok.

Na ten świąteczny czas życzymy pogłębienia wiary oraz umocnienia rodzinnych więzów i otwarcia na ludzi oczekujących wsparcia i pomocy. 

W modlitwie przy żłóbku Bożej Dzieciny obejmujemy wszystkie rodziny naszej parafii. Młodzież, dzieci, szczególnie chorych, samotnych i przebywających w szpitalach.

 

Ogłoszenia parafialne

 

 1. Przez najbliższe trzy świąteczne dni zapraszamy na MSZE ŚWIĘTE do Kolegiaty. Msze będą sprawowane wg porządku niedzielnego. Przypominamy, że wg obowiązujących zasad odnoszących się do powierzchni kościoła w naszej świątyni podczas nabożeństw może przebywać 73 osoby. Prosimy o zachowanie zasad epidemicznych i wzajemną troskę o bezpieczeństwo zdrowotne.
 2. Przypominamy, że ciągle realizujemy transmisje świątecznych i niedzielnych mszy św. z naszej świątyni. Transmisje można oglądać przez internetową stronę parafialną oraz przez kanał: lask.sanktuarium na platformie YouTube. Zachęcamy do zasubskrybowania kanału, wtedy będziemy otrzymywali informacje o kolejnych transmisjach mszy św.
 3. W najbliższą niedzielę przypada święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
 4. W ostatni dzień roku – 31 grudnia (czwartek), z racji tegorocznych ograniczeń dotyczących przemieszczenia się po godz. 19:00, zapraszamy do Kolegiaty godzinę wcześniej niż zazwyczaj, czyli na godz. 16:30 na NABOŻEŃSTWO DZIĘKCZYNNO-PRZEBŁAGALNE. O godz. 17:00 msza św. dziękczynna za kończący się 2020 rok ze sprawozdaniem prac duszpasterskich i gospodarczych naszej parafii.
 5. Z racji na zasady epidemiczne i zarządzenie Ks. Abpa Grzegorza Rysia dotyczące tegorocznej KOLĘDY informujemy, że Wizyty Kolędowe rozpoczniemy od 18 stycznia. Odwiedzimy po kolędzie tylko osoby/rodziny, które zgłoszą taką chęć. Planujemy kolędę na okres dwóch tygodni. Prosimy o zgłaszanie Wizyty Kolędowej w kancelarii parafialnej do Nowego Roku (w godzinach między 11:00-15:00). Po tym terminie zgłoszenia nie będą przyjmowane. Odwiedziny będą mogły odbyć się tylko z zachowaniem obowiązujących zasad epidemicznych. Dokładny plan odwiedzin kolędowych wg zgłoszeń podamy po Nowym Roku. Dziękujemy już wszystkim, którzy dotychczas zgłosili się w kancelarii.
 6. Ważną sprawą jest ciągła troska o Rodziny. Odpowiadając na zachętę ks. Dominika Chmielewskiego i wspólnoty Wojownicy Maryi, a w naszej parafii Grypy Męskiej, zachęcamy do włączenia się w akcję modlitewną w intencji naszych RODZIN. Na stojaku pod Chórem wyłożone są ulotki informacyjne. Naprawdę warto zapoznać się tą propozycją i wziąć w niej udział. Cieszymy się dużym zainteresowaniem tą propozycją modlitewną.
 7. W ostatnich dniach wpłynęły OFIARY na Kościół bezimiennie w łącznej kwocie 700 zł, oraz od Marii Tyluś 100 zł. Bardzo dziękujemy za Waszą wrażliwość w tym trudnym czasie. Bóg zapłać ofiarodawcom!
 8. Również BARDZO DZIĘKUJEMY za świąteczne życzenia, i za wszelką pomoc w przygotowaniu Świąt Bożego Narodzenia w Kolegiacie. Serdeczne podziękowania dla Grupy Świętej Marty, a więc dla Pań, które dbają o porządek i czystość w świątyni. Panu Krzysztofowi Owczarkowi i Panu Andrzejowi Grabowskiemu za ustawienie choinek. Siostrze Marianie oraz Paniom, które pomagały przy ubieraniu choinek dziękujemy za świąteczne dekoracje. Państwu: Urszuli i Marcinowi Pankowskim dziękujemy za ponowne ustawienie i wzbogacenie nowymi elementami ruchomej szopki. Dziękujemy także Panu Markowi Dolacie za prace wykonane przez pracowników jego firmy przy podświetleniu tła szopki. Dziękujemy Pani Anicie Wawrzyniak z Gorczyna za podarowanie choinek do naszej świątyni. Wszystkim serdeczne i szczere Bóg zapłać!
 9. Zachęcamy do nabywania PRASY KATOLICKIEJ. Są Kalendarze z naszego Sanktuarium na rok 2021 r., oraz nowa książka „SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ w ŁASKU”.
 10. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODESZLI DO WIECZNOŚCI: Jadwiga Skurpel - lat 70, Piotr Kubik – lat 54. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…
 11. Módlmy się o ustanie pandemii Koronawirusa:
  Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają̨ się̨ do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość́ rządzącym, energię i siłę̨ lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię̨ prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

  Maryjo, Matko Boża Łaska, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się̨ za nami!

  Święty Michale Archaniele, broń nas w walce przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książe Zastępów niebieskich, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.

 


4 Niedziela Adwentu - 20 grudnia 2020 r.

Ogłoszenia Parafialne

 

 1. Trwamy w czasie JUBILEUSZOWYCH REKOLEKCJI z racji 100-lecia naszej diecezji. Dziś podczas liturgii o godz. 12:00 nastąpi (nastąpiło) otwarcie tzw. „Drzwi Świętych (czasu łaski)”. Z odpustów związanych z rokiem jubileuszowym i Kościołem Stacyjnym jakim jest nasza świątynia będziemy mogli korzystać przez cały najbliższy rok.
 2. Przypominamy o ostatnich RORATACH dla dorosłych o godz. 6:30, dla dzieci o godz. 7:00.
 3. W czwartek przeżywamy dzień Wigilii Bożego Narodzenia. KANCELARIA parafialna będzie NIECZYNNA.
  Msza św. poranna o godz. 6:30. W tym roku zapraszamy na dwie PASTERKI. Pierwsza będzie sprawowana o godz. 22:30, druga o godz. 24:00 tradycyjnie o północy. Niestety ze względów epidemicznych nie będzie wspólnego przełamania się opłatkiem. Przypominamy, że wg obowiązujących zasad, i zgodnie z powierzchnią świątyni, w Kolegiacie może przebywać podczas liturgii 73 osoby.
 4. W PIERWSZY i DRUGI dzień świąt Bożego Narodzenia msze św. sprawujemy według porządku niedzielnego.
 5. Dziś dzieci wraz opiekunami będą sprzedawały SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY. Niestety w tym roku nie będzie STROIKÓW przygotowywanych zwykle przez młodzież.
 6. Jeśli ktoś jeszcze chciałby otrzymać OPŁATEK na stół wigilijny to jest to możliwe w Kolegiacie, pod chórem i w zakrystii, oraz w Kancelarii Parafialnej.
 7. Z racji na nowe zasady epidemiologiczne i nowe zarządzenie Ks. Abpa Grzegorza Rysia dotyczące tegorocznej KOLĘDY informujemy, że Wizyty Kolędowe rozpoczniemy nie tak jak ogłaszaliśmy tydzień temu: od 4-tego, ale od 18 stycznia. Odwiedzimy po kolędzie tylko osoby/rodziny, które zgłoszą taką chęć. Planujemy kolędę na okres dwóch tygodni. Prosimy o zgłaszanie Wizyty Kolędowej w kancelarii parafialnej do Nowego Roku. Po tym terminie zgłoszenia nie będą przyjmowane. Odwiedziny będą mogły odbyć się tylko z zachowaniem obowiązujących zasad epidemicznych. Dokładny plan odwiedzin kolędowych wg zgłoszeń podamy po Nowym Roku. Dziękujemy już wszystkim, którzy dotychczas zgłosili się w kancelarii. Rozporządzenie Ks. Abpa zostało umieszczone na stronie parafialnej oraz w gablocie przed świątynią.
 8. Bardzo ważną sprawą jest ciągła troska o Rodziny. Odpowiadając na zachętę ks. Dominika Chmielewskiego i wspólnoty Wojownicy Maryi, zachęcamy do włączenia się w akcję modlitewną w intencji naszych RODZIN. Na stojaku pod Chórem wyłożone są ulotki informacyjne. Naprawdę warto zapoznać się tą propozycją i wziąć w niej udział.
 9. W ostatnich dniach wpłynęły OFIARY na Kościół bezimiennie w łącznej kwocie 700 zł, oraz od mieszkańców Dąbrówki 245 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom!
 10. GRUPIE ŚW. MARTY dziękujemy za piątkowe sprzątanie naszej świątyni.
 11. Zachęcamy do nabywania PRASY KATOLICKIEJ. Są Kalendarze z naszego Sanktuarium na rok 2021 r., oraz nowa książka „SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ w ŁASKU”.
 12. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODSZEDŁ DO WIECZNOŚCI: Idzi Karasiński - lat 79. Pomódlmy się w jego intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

     Rozporządzenie arcybiskupa Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego
  dotyczące wizyty duszpasterskiej, zwanej „kolędą”
  w roku 2020/2021


  Wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą jest z oczywistych powodów, wynikających z trwającej ciągle epidemii i będących jej następstwem ograniczeń, niemożliwa do przeprowadzenia – przynajmniej w tradycyjnym czasie, bezpośrednio po Świętach Bożego Narodzenia. Wszyscy rozumiemy jednak, jak ważnym wydarzeniem ta wizyta jest w życiu każdej parafii i jak wielkie szanse ewangelizacji niesie ze sobą. Ewangelizacja dokonuje się wszak przede wszystkim w spotkaniu osób – nie można jej zredukować do spotkań ogólnych (w szczególności liturgicznych), i tak poważnie ograniczonych z racji na epidemię. Spotkania osobiste są konieczne dla wzajemnego poznania się i są ważne zawsze, a w obecnym czasie izolacji i ludzkiej samotności - jeszcze ważniejsze.

  Mając to wszystko na względzie, zarządzam:

  1. Odwiedziny indywidulane wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych:

  - w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021,

  - w społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.

  O terminie rozpoczęcia wizyty duszpasterze niech zadecydują po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej.

  1. Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie (!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo.
  2. Pragnę poinformować również, że nasze Wydawnictwo przygotowało
   niewielką broszurę do rozdawania wiernym podczas wizyty duszpasterskiej. Znajdzie się w niej List papieża Franciszka skierowany do naszej Archidiecezji z racji na Rok Święty związany ze 100-leciem powstania naszego Kościoła, a także Modlitwa Jubileuszowa oraz najważniejsze informacje związane z Jubileuszem. Niech ta broszura (przede wszystkim List Ojca świętego) stanowi zarówno pamiątkę z tegorocznej wizyty duszpasterskiej jak i kanwę dla choćby krótkiej rozmowy podczas odwiedzin. Księży Proboszczów proszę o odebranie (po wcześniejszym kontakcie) potrzebnej liczby książeczek w Wydawnictwie Archidiecezji Łódzkiej. Książeczki należy rozprowadzać – również poza wizytą duszpasterską – absolutnie bezpłatnie.
  3. Proszę Czcigodnych Księży o gorliwą modlitwę za swoich parafian i wzmożoną posługę miłosierdzia szczególnie dla ubogich, samotnych i potrzebujących.

   

   

                                                                                                                                                                                                                                                       + Grzegorz Ryś
                                                                                                                                                                                                                                         Arcybiskup Metropolita Łódzki

   

  Łódź, dnia 18 grudnia 2020 roku

  Abp–1.2–1499/20

 


3 Niedziela Adwentu - 13 grudnia 2020 r.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej
do przekazania wiernym w niedzielę 13 grudnia 2020 r.

 

Po raz kolejny przypominamy, że każda osoba, która przeszła już zakażenie wirusem COVID-19, po upływie 28 dni od ustąpienia objawów może zgłosić się telefonicznie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi (tel. 42 61 61 457), gdzie po zebraniu wywiadu medycznego, będzie zakwalifikowana do oddania osocza, niezależnie od tego, czy zakażenie przebiegało u niej łagodnie czy też wiązało się z wystąpieniem ostrego zespołu COVID-19. Wykorzystanie osocza w leczeniu osób chorujących może uratować im życie.


Ogłoszenia Parafialne

 1. Dobrze znamy w naszej parafii akcję „PODARUJ DZIECKU SERCE”. W Kolegiacie stoi już choinka, na której zawieszone są serduszka z imionami  i wiekiem dziecka. Prosimy o przygotowanie paczki świątecznej dla dziecka i dostarczenie jej do zakrystii do najbliższej niedzieli, tj. do 20 grudnia. Dziękujemy za otwartość Waszych serc!
 2. Zapraszamy na drugie już w tegorocznym Adwencie REKOLEKCJE. Jak informowaliśmy wcześniej, odbywają się one w wybranych świątyniach z racji JUBILEUSZU 100-lecia naszej diecezji. Przeżywać je będziemy w dniach: 18, 19, 20 grudnia, a więc rozpoczniemy w najbliższy piątek. Rekolekcjom przewodniczył będzie o. Sylwester Cabała ze zgromadzenia Redemptorystów, który w najbliższy czwartek zostanie uroczyście posłany przez Ks. Abpa Grzegorza Rysia do głoszenia Słowa Boże pośród parafii Dekanatu Łaskiego, czyli rekolekcji odbywających w naszej świątyni. W niedzielę 20 grudnia nastąpi otwarcie tzw. „Drzwi Świętych (czasu łaski)” w 16-tu Kościołach Stacyjnych na terenie archidiecezji łódzkiej, w tym także w Kolegiacie Łaskiej. Program rekolekcji został wpisany w zwyczajny porządek mszy św., które sprawujemy w poszczególne dni tygodnia. Dodatkowo w sobotę zapraszamy na NABOŻEŃSTWO POKUTNE i spowiedź na godz. 16:00. Program rekolekcji został wydrukowany na kartkach i jest do zabrania ze stojaka pod chórem. Jest również dostępny na stronie internetowej oraz wywieszony w gablocie. Chciejmy skorzystać z nauk rekolekcyjnych oraz ze spowiedzi sakramentalnej.
 3. Przypominamy o RORATACH dla dorosłych o godz. 6:30, dla dzieci o godz. 7:00.
 4. Za tydzień dzieci będą sprzedawały SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY. Niestety w tym roku nie będzie STROIKÓW.
 5. Jeśli ktoś jeszcze chciałby otrzymać OPŁATEK na stół wigilijny to jest to możliwe w Kolegiacie, pod chórem i w zakrystii, oraz w Kancelarii Parafialnej.
 6. Coraz więcej osób zapytuje o tegoroczną KOLĘDĘ. Odpowiadając, informujemy, że od 4 stycznia (tj. początek ferii zimowych) odwiedzimy po kolędzie tylko osoby/rodziny, które zgłoszą taką chęć. Planujemy kolędę na okres dwóch tygodni. Prosimy o zgłaszanie wizyty kolędowej w kancelarii parafialnej do Świąt Bożego Narodzenia. Po tym terminie zgłoszenia nie będą przyjmowane. Odwiedziny będą mogły odbyć się tylko z zachowaniem obowiązujących zasad epidemicznych. Dokładny plan odwiedzin kolędowych wg zgłoszeń podamy po świętach Bożego Narodzenia.
 7. W ostatnich dniach wpłynęła bezimienna OFIARA na Kościół w kwocie 100 zł, oraz 120 zł od chorych. Bóg zapłać ofiarodawcom!
 8. GRUPIE ŚW. MARTY dziękujemy za piątkowe sprzątanie naszej świątyni.
 9. Zachęcamy do nabywania PRASY KATOLICKIEJ. Są Kalendarze z naszego Sanktuarium na rok 2021 r., ostatnie świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz książka „SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ w ŁASKU”.
 10. Wychodząc dziś z kościoła możemy do puszek złożyć ofiarę na Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. St. Leszczyńskiej.
 11. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODSZEDŁ DO WIECZNOŚCI: Karol Pawlikiewicz - lat 88. Pomódlmy się w jego intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

     Rekolekcje w Kolegiacie Łaskiej

  JUBILEUSZ 100-LECIA DIECEZJI ŁÓDZKIEJ

  18, 19, 20 grudnia 2020 r.

   

  Program:

   

  Piątek 18 XII

  godz. 6:30 roraty dorośli (krótka nauka)

  godz. 7:00 roraty dzieci

  godz. 15:00 dorośli

  godz. 18:00 dorośli

   

  Sobota 19 XII

  godz. 6:30 roraty dorośli (krótka nauka)

  godz. 7:00 roraty dzieci

  godz. 16:00 NABOŻEŃSTWO POKUTNE

  godz. 18:00 dorośli (liturgia niedzielna)

   

  Niedziela 20 XII IV Niedziela Adwentu

  godz. 7:00 dorośli

  godz. 9:00 dorośli

  godz. 10:30 dzieci

  godz. 12:00 dorośli

  godz. 18:00 dorośli + młodzież

   

  SPOWIEDŹ podczas wszystkich mszy św. oraz dodatkowo w sobotę w godz. 16:00-19:00.

 


2 Niedziela Adwentu - 5 grudnia 2020 r.

Dziś rozpoczynamy nasze coroczne przygotowanie do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – Odpustu Parafialnego. Przez trzy dni podczas wszystkich mszy św. nauki głosił będzie o. Andrzej Zając, Redemptorysta z Barda Śląskiego, którego serdecznie witamy w naszej parafialnej wspólnocie.

 

Ogłoszenia Parafialne

 

 1. Dziś pierwszy dzień naszego Adwentowego Skupienia. O godz. 17:30 NABOŻEŃSTWO ADORACYJNE.
 2. Jutro w ramach SKUPIENIA zapraszamy na godz. 6:30, 7:00, 9:00 i po południu na 18:00. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP zapraszamy na godz. 7:00, 9:00, 10:30, dzieci na 16:30 i na 18:00, na SUMĘ ODPUSTOWĄ. Program DNI SKUPIENIA wyłożony jest na stojaku pod chórem (kartki do zabrania), wywieszony w gablocie i zamieszczony na stronie parafialnej.
 3. Przypominamy tym, którzy przeżyli 33 dniowe rekolekcje i będą chcieli złożyć AKT ODDANIA SIĘ CHRYSTUSOWI przez Maryję aby przyszli do świątyni 15 minut przed rozpoczęciem Sumy Odpustowej.
 4. Chciejmy pamiętać, że każdego roku 8 grudnia wg obietnicy Matki Bożej w czasie miedzy godz. 12:00 a 13:00 jest tzw. GODZINA ŁASKI. Zapraszamy do Kolegiaty na wspólną modlitwę.
 5. We wtorek - 8 grudnia, na Mszy św. o godz. 16:30, dokonamy POŚWIĘCENIA MEDALIKÓW MARYI NIEPOKALANEJ dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
 6. Tegoroczne REKOLEKCJE ADWENTOWO-JUBILEUSZOWE przeżywać będziemy w dniach: 18, 19, 20 grudnia. W niedzielę 20 grudnia będzie miało miejsce otwarcie tzw. „czasu łaski” w 16-tu Kościołach Stacyjnych na terenie archidiecezji łódzkiej, w tym także w naszej wiekowej świątyni. Z racji rozpoczynającego się 10 grudnia ROKU JUBILEUSZOWEGO (100-lecia Diecezji Łódzkiej) Ks. Abp Grzegorz Ryś napisał do nas wszystkich list wprowadzający i wyjaśniający najbliższe wydarzenia. List ten został wydrukowany i można zabrać go ze stojaka pod chórem. Jest wywieszony w gablocie oraz umieszczony na stronie parafialnej. Zachęcamy bardzo do zapoznania się ze słowem naszego Pasterza.
 7. Od września rozpoczęliśmy sprawowanie Mszy św. w intencji OSÓB UZALEŻNIONYCH i ich rodzin, w drugie soboty miesiąca o godz. 18:00. Podjęliśmy to dzieło wraz ze wspólnotą Domu Magnificat z Łasku Kolumny. Z powodu sytuacji epidemicznej w tym miesiącu nie będziemy gościć członków wspólnoty w naszym kościele, ale będziemy w tym dniu łączyć się z nimi duchowo na wspólnej modlitwie.
 8. Trwa jeszcze roznoszenie poświęconych OPŁATKÓW na stół wigilijny. Pan Maciej – nasz organista, w najbliższych dniach będzie roznosił opłatki po ulicach: Kilińskiego, Tylna, Wąska, Północna, Zachodnia, Matejki, Łąkowa. Bóg zapłać za złożone przy tej okazji ofiary. Pozostałych parafian z Łasku zapraszamy do Kolegiaty bądź do Kancelarii.
 9. W Kancelarii Parafialnej wpłynęło sześć bezimiennych OFIAR na Kościół w łącznej kwocie 1800 zł, oraz 100 zł od chorych. Bóg zapłać ofiarodawcom!
 10. GRUPIE ŚW. MARTY dziękujemy za piątkowe sprzątanie naszej świątyni.
 11. Zachęcamy do nabywania PRASY KATOLICKIEJ. Są także nowe Kalendarze z naszego Sanktuarium na rok 2021 r., świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz książka „SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ w ŁASKU”.
 12. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODESZŁA DO WIECZNOŚCI: Krystyna Gajda - lat 87. Pomódlmy się w jej intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

   


  Skupienie Adwentowe

  Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
  i św. Michała Archanioła

   

  Sobota 5 XII

  godz.18:00 Msza św. (liturgia niedzielna)

   

  Niedziela 6 XII II Niedziela Adwentu

  godz. 7:00 dorośli

  godz. 9:00 dorośli

  godz. 10:30 dzieci

  godz. 12:00 dorośli

  godz. 18:00 dorośli + młodzież

   

  Poniedziałek 7 XII

  godz. 6:30 roraty dorośli

  godz. 7:00 roraty dzieci

  godz. 9:00 dorośli

  godz. 18:00 dorośli

   

  Wtorek 8 XII Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - Odpust Parafialny

  godz. 7:00 dorośli

  godz. 9:00 dorośli

  godz. 10:30 dorośli

  godz. 12:00 GODZINA ŁASKI
                      (modlitwa prowadzona; nie będzie mszy św.)

  godz. 16:30 dzieci

  godz. 18:00 SUMA ODPUSTOWA w intencji Parafian
                     (Akt oddania się Chrystusowi przez Maryję)

 


1 NIEDZIELA ADWENTU - 29 listopada 2020 r.

Ogłoszenia Parafialne

 

 1. Dziś dokonuje się POŚWIĘCENIA LAMPIONÓW I WIEŃCY ADWENTOWYCH. Poświęcenia dokonamy po ogłoszeniach.
 2. Zapraszamy w dni powszednie Adwentu na RORATY. Dorosłych na godz. 6:30. Dzieci zaś na godz. 7:00. W czasie tej mszy św. będzie głoszona krótka nauka dla dzieci. Prosimy, aby dzieci przygotowały samodzielnie lampiony.
 3. Jutro (poniedziałek) po wieczornej mszy św. ostatnie spotkanie formacyjne dla osób przeżywających 33-dniowe REKOLEKCJE przed Aktem Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję.
 4. W tym tygodniu przeżywamy I CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTĘ i NIEDZIELĘ miesiąca. W piątek spowiadamy w czasie mszy św. i po południu od godz.17:00. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa w piątek o godz. 17:30. W sobotę Różaniec i Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP po mszy św. o godz. 7:00. W niedzielę Nabożeństwo Adoracyjne o godz. 17:30.
 5. Tegoroczne REKOLEKCJE ADWENTOWE przeżywać będziemy w dniach: 18, 19, 20 grudnia. Jednak od najbliższej niedzieli – 6 grudnia, rozpoczniemy nasze coroczne przygotowanie do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – Odpustu Parafialnego. Przez trzy dni podczas wszystkich mszy św. nauki głosił będzie o. Andrzej Zając, Redemptorysta z Barda Śląskiego (w ubiegłym roku byliśmy z grupą pielgrzymkową z naszej parafii m.in. w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej, gdzie posługuje na co dzień o. Andrzej).
 6. Chciejmy pamiętać, że każdego roku 8 grudnia wg obietnicy Matki Bożej w czasie miedzy godz. 12:00 a 13:00 jest tzw. GODZINA ŁASKI. „Bóg okaże wielkie miłosierdzie jeśli dobrzy ludzie będą się modlić za bliskich.” Zapraszamy do Kolegiaty na wspólną modlitwę.
 7. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, we wtorek - 8 grudnia, na Mszy św. o godz. 16:30, dokonamy POŚWIĘCENIA MEDALIKÓW MARYI NIEPOKALANEJ dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej, Przypominamy, że medaliki rodzice kupują dzieciom we własnym zakresie. Nieco później zostaną zakupione jednakowe dla całej grupy KSIĄŻECZKI DO NABOŻEŃSTWA.
 8. W kancelarii Parafialnej wpłynęła bezimiennie jedna OFIARA na Kościół w wysokości 500 zł. Bóg zapłać ofiarodawczyni!
 9. GRUPIE ŚW. MARTY dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni.
 10. Zachęcamy do nabywania PRASY KATOLICKIEJ. Są także Kalendarze na rok 2021 r., świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz książka „SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ w ŁASKU”. Nowe wydanie zawiera historię Wizerunku Matki Bożej i łaskiej świątyni. Główną część tekstu stanowią świadectwa uzdrowień i otrzymanych łask.
 11. W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej ODESZLI DO WIECZNOŚCI: Alicja Wiaderek - lat 62, Stanisława Cieślarczyk – lat 69, Barbara Miksa – lat 75, Jerzy Ślązak – 69, Stanisław Karolczyk – 65, Antoni Tomaszek - 73. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…
 12. Módlmy się o ustanie pandemii Koronawirusa:
  Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś́ na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają̨ się̨ do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość́ rządzącym, energię i siłę̨ lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię̨ prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
  Maryjo, Matko Boża Łaska, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się̨ za nami!
  Święty Michale Archaniele, broń nas w walce przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, a Ty, Książe Zastępów niebieskich, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego - 29 listopada 2020 r.

Zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

Akapity napisane pogrubioną czcionką

należy odczytać podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę 29 listopada br.

 

 

Drodzy Siostry i Bracia,

niemal od roku zmagamy się z pandemią koronawirusa. Jak dobrze wiecie, liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów pozostaje ciągle bardzo wysoka – o wiele wyższa niż było to w marcu, gdy po raz pierwszy przesłałem do Was pierwsze zarządzenie dotyczące zasad bezpiecznego sprawowania i przeżywania liturgii w parafiach. Dziś po upływie dziewięciu miesięcy zachodzi pilna potrzeba, aby te zarządzenia przypomnieć i zaktualizować. W duchu miłości i wzajemnej odpowiedzialności za siebie przyjmijcie co następuje:

 

 1. Arcybiskup Metropolita Łódzki udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.
 2. Przy każdym wejściu do kościoła/kaplicy koniecznie należy ustawić w widocznym miejscu dystrybutory z płynem do dezynfekcji dłoni i zachęcić wiernych do każdorazowego korzystania z nich.
 3. Podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw należy zachować limity nałożone przez władze epidemiologiczne. Na ten moment jest to nie więcej niż 1 osoba na 15 m2.

 

 1. Osoby, które nie mieszkają razem, przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Wszyscy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.

 

 1. Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan. Koncelebransi, lektorzy i służba liturgiczna mają obowiązek używania maseczek.

 

 1. Zdecydowanie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę po uprzedniej dezynfekcji dłoni. Kapłanów zobowiązujemy do udostępnienia środków dezynfekujących wiernym bezpośrednio przed przyjęciem Komunii św. na dłoń. Osoby, które mimo to, domagają się przyjęcia Komunii św. do ust mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu.
  W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Wszyscy szafarze Eucharystii (w tym również celebransi) mają obowiązek, podczas udzielania Komunii św., noszenia maseczek zakrywających usta i nos.

 

 1. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki. Rezygnujemy również z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 2. Prosimy, aby w okresie Adwentu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni Adwentu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych. Prosimy także, aby podczas sprawowania sakramentu pokuty zachować wszelkie środki ostrożności. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale na jego kratkach należy nałożyć folię i – jeśli to możliwe – zadbać o jej dezynfekcję po każdej osobie. Penitenci i spowiednicy maja obowiązek używania maseczek. Zalecana jest jednak spowiedź święta poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła.
 3. Organizowanie rekolekcji adwentowych jest możliwe z zachowaniem wszystkich ograniczeń i przepisów sanitarnych. Obecny stan sanitarny podpowiada, aby organizować je w sposób „hybrydowy”, tzn. z wykorzystaniem transmisji w mediach społecznościowych.
 4. Szczególnie uwrażliwiamy wszystkich do przestrzegania przepisów sanitarnych
  w czasie pogrzebów w kaplicach i na cmentarzach.
 5. Prosimy ograniczyć do minimum załatwianie spraw w kancelariach parafialnych, w Kurii, Archiwum i Trybunale Archidiecezji Łódzkiej. Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery kontaktowe można znaleźć na stronach parafii i na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej.
 6. Osoby starsze, pozostające w domu, prosimy, aby pozostając w domu, korzystały z dyspozycji kapłanów lub szafarzy świeckich, którzy mogą przybyć z Komunią świętą do wszystkich, którzy o to poproszą.

 

 1. Prosimy kapłanów o troskę nad osobami potrzebującymi szczególnego wsparcia. Zachęcamy do tego, aby w parafiach nie zawieszano działalności punktów charytatywnych i pomocowych.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                              Ks. Grzegorz Ryś
                                                                                                                                                                                                                                              Arcybiskup Metropolita Łódzki

 

 

 

 

 

 

 

Łódź, dnia 26 listopada 2020 roku

Abp – 1.2 – 1330/20

 


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła, siedziba: Łask, Warszawska 15.