Ogłoszenia

czytaj więcej

Intencje mszalne

czytaj więcej

Darowizna

czytaj więcej

O naszej wspólnocie

 

 

Ministrant - (od łacińskigo ministro - służyć, posługiwać, pomagać). W Kościele katolickim: osoba posługująca wspólnocie przy celebracji mszy oraz przy sprawowaniu innych czynności obrzędowych (pogrzeby, nabożeństwa itp.). Ministranci nie przyjmują święceń, są osobami świeckimi. Taką również rolę pełnią ministranci w naszej parafii.

 

W trosce o rozwój duchowy naszej parafii, każdego roku prowadzimy zapisy chłopców do służby ministranckiej. Obecnie służbę przy ołtarzu pełni 45 ministrantów, którzy podzieleni są na trzy grupy: kandydatów, ministrantów młodszych i ministrantów starszych. Najbliższym zadaniem do zrealizowania, jest dalsza formacja chłopców i stworzenie grupy ewangelizacyjnej, która wspomoże pozyskiwanie nowych kandydatów do służby ministranckiej oraz prowadzenie rekolekcji.

 

 

FORMACJA

Nieodzownym elementem służby ministranckiej jest całoroczna formacja liturgiczna i duchowa chłopców, która odbywasię podczas cotygodniowych zbiórek oraz zorganizowanego dla nich wypoczynku zimowego i letniego. Obok doskonalenia wykonywania czynności liturgicznych, ministranci zaznajamiają się z historią kościoła, z życiem ich świętych patronów, z obyczajami religijnymi i nade wszystko prowadzą ćwiczenia duchowe. Przykładem jest chociażby, prowadzony dla ministrantów kurs lektorski, czy też organizowanie spotkań z udziałem ich rodzin.

 

Ogromną pomocą w kwestii formacji służą nam najstarsi ministranci, którzy obok prowadzenia zbiórek z młodszą grupą, są odpowiedzialni za przygotowanie liturgii na wyznaczonej mszy świętej w niedzielę i w dni powszednie. Z grona tego, wywodzą się już pierwsi animatorzy grup, co napawa nas optymizmem na przyszłość. Chcemy bowiem, aby służba chłopców przy ołtarzu trwała jak najdłużej i przyniosła owoce w postaci nowych powołań kapłańskich.

 

Obok pożywek duchowych, ministranckie zbiórki obfitują także w zajęcia rekreacyjne. Należą do nich: mecze piłkarskie z ministrantami z ościennych parafii, udział w Diecezjalnym Spotkaniu Służby Liturgicznej, Święcie Młodych, Marszu dla Jezusa oraz udział w zimowiskach i koloniach. Zorganizowanie tych wyjazdów i wypoczynku w parafii było możliwe dzięki zaangażowaniu i pomocy księdza proboszcza, który wspiera swoją osobą naszych ministrantów. Ponadto ministranci w celu wymiany doświadczeń i zawierania nowych znajomości, stworzyli własną stronę internetową.

 


NASI MINISTRANCI

Grono łaskich ministrantów jest wyjątkową wspólnotą działającą przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej. Ministranci łascy są zróznicowani wiekowo, od dzieci z pierwszej klasy "podstawówki", przez szkołę średnią, aż po wiek dojrzały. Opiekunem łaskich ministrantów jest ks. Gabriel Kołodziej.


ZADANIA

Naszym głównym zadaniem jest posługiwanie do Mszy Świętych oraz różnych nabożeństw. Istnieje również asysta, powoływana do służby w ważnych chwilach. Jesteśmy obecni w każdym historycznym dla naszej parafii momencie.


GRUPY FUNKCYJNE

W naszej wspólnocie istnieje wiele grup funkcyjnych: asysta (min. ołtarza, krucyferariusz, lucyferariusz, turyferariusz, nawikulariusz, librysta), min. mitry, min.pastorału, min.wody, ceremoniarz, lektorzy.


ZBIÓRKI

Każda sobota w roku szkolnym:
Kandydaci - 10:30
Szkoła podstawowa - 10:30
Gimnazjum - 10:30
Szkoła średnia - 09:00

 

Wszystkich chętnych do wstąpienia do naszego grona zapraszamy na zbiórkę dla kandydatów o godz. 10:30.
O godz. 08:00 dbywa się kurs dla przyszłych lektorów.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła, siedziba: Łask, Warszawska 15.