Koronacja w Łasku

Ponad 10 tysięcy osób uczestniczyło 25 września w uroczystościach koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Mszy świętej na ołtarzu polowym przed łaskim sanktuarium przewodniczył abp Henryk Muszyński, a aktu koronacji dokonał i homilię wygłosił kardynał Józef Glemp. Specjalne pozdrowienia i błogosławieństwo przesłał papież Benedykt XVI.

Uroczysta msza święta rozpoczęła się procesją 29 biskupów i 2 kardynałów. Przy ołtarzu orszak zatrzymał się oczekując na wniesienie na ołtarz przez mężczyzn z asysty parafialnej feretronu z płaskorzeźbą Matki Bożej Łaskiej. Po rozpoczęciu Eucharystii przez metropolitę gnieźnieńskiego abpa Henryka Muszyńskiego słowo powitania wygłosił abp Władysław Ziółek.

Metropolita łódzki powiedział, że ten uroczysty akt, pierwszy w historii archidiecezji łódzkiej jest wyrazem miłości do Matki Bożej, podziękowaniem za otrzymane za jej pośrednictwem łaski. Chwilę potem ks. Krzysztof Nykiel z papieskiej Kongregacji Nauki Wiary odczytał specjalny list od Ojca Świętego.

Papież Benedykt XVI w liście skierowanym na ręce abpa Ziółka pozdrowił i udzielił apostolskiego błogosławieństwa uczestnikom koronacji. W darze od Ojca Świętego łaskie sanktuarium otrzymało ornat papieski i paschał. Prymas Polski, kard. Józef Glemp w swojej homilii przypomniał postać prymasa Jana Łaskiego. „Był człowiekiem renesansu, znał Polskę i Europę" - mówił kardynał Glemp. Zauważył, że działalność fundatora łaskiej kolegiaty można skupić na trzech płaszczyznach życia kościelnego, uregulowania spraw majątkowych społeczeństwa i Kościoła oraz w sferze polityki. „Nasz czas jest bardziej skomplikowany niż za czasów Jagiellonów, gdy żył Jan Łaski" - mówił Prymas Polski. „Szaleje terroryzm, a my chcemy porozumienia i pokoju. Trzy kierunki działalności Prymasa Łaskiego możemy przenieść na grunt współczesny. Trzeba umocnić życie religijne przez cześć dla Eucharystii i zawierzenie Matce Bożej. Po drugie, oczekujemy na uczciwe uporządkowanie dóbr i majątków oraz ludzkiego, a nie bezdusznego podejścia do obrotu kapitałowego i pracy ludzkiej. Oby nigdy nie było wyzysku pracy ludzkiej, oby nie było oszustwa i przekłamania. Po trzecie, potrzeba w Polsce i na świecie nowego wzorca polityka" - mówił kard. Glemp. „Niebawem polska znajdzie się pod rządami nowych ludzi, którzy podejmą trud odpowiedzialności za życie obywateli i państwa. Przyjdą nowi ludzie, ale pozostaną problemy ludzkie. Czy możemy pomóc politykom, aby byli ludźmi zaufania i podjęli się tej służby?"- zastanawiał się prymas Polski. Jego zdaniem można ich wspomóc modlitwą. Po homilii i odczytaniu dekretu watykańskiej kongregacji kultu i dyscypliny zezwalającej na koronację przy współudziale arcybiskupa Henryka Muszyńskiego i arcybiskupa Władysława Ziółka, Prymas przyozdobił postaci Maryi i Dzieciątka Jezus złotymi koronami, poświęconymi przed trzema laty przez Jana Pawła II w Krakowie.

Po komunii świętej abp Ziółek dokonał zawierzenia Kościoła Łódzkiego Matce Bożej Łaskiej- Słowa podziękowania do biskupów i pielgrzymów skierował także kustosz łaskiego sanktuarium. „Zabierzcie z Łasku dobre wspomnienia. A wszędzie tam gdzie będziecie zapraszajcie do naszego sanktuarium. Zapewniamy ze każda pielgrzymka i każdy pielgrzym będą przyjęci z radością i szacunkiem" - mówił ks. Marian Ciupiński. Życzenia składał też metropolita gnieźnieński. „Abyście byli ludźmi łaski odpowiadającymi za łaskę Bożą w sercach ludzi i naszych rodzin" - mówił.

Po Eucharystii biskupi poprowadzili procesję z ukoronowanym wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej do kaplicy wewnątrz świątyni. Tam w łączności z papieżem Benedyktem XVI odśpiewano modlitwę "Anioł Pański". Płaskorzeźba z łaskiego sanktuarium powstała pod koniec XV wieku we Włoszech. Do Polski przywiózł ją fundator kolegiaty łaskiej, prymas Jan Łaski w październiku 1515 roku. Przez wieki wizerunek Matki Bożej Łaskiej był nawiedzany przez liczne pielgrzymki- Przed 3 laty na krakowskich Błoniach Jan Paweł II poświęcił dwie złote korony. Teraz zdobią one wizerunek Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w kaplicy łaskiego sanktuarium.

Prymas Glemp: módlmy się za polityków Do modlitwy w intencji polityków, którzy obejmą nowe rządy oraz uczciwego uporządkowania dóbr i majątków wezwał w Łasku prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Podczas homilii wygłoszonej w trakcie Mszy świętej przed tamtejszą kolegiatą apelował o umocnienie życia religijnego w Polsce.

„Nasz czas jest bardziej skomplikowany niż za czasów Jagiellonów, gdy żył Jan Łaski" -mówił Prymas Polski. „Szaleje terroryzm, a my chcemy porozumienia i pokoju. Trzy kierunki działalności Prymasa Łaskiego możemy przenieść na grunt współczesny. Trzeba umocnić życie religijne przez cześć dla Eucharystii i zawierzenie Matce Bożej. Po drugie, oczekujemy na uczciwe uporządkowanie dóbr i majątków oraz ludzkiego, a nie bezdusznego podejścia do obrotu kapitałowego i pracy ludzkiej. Oby nigdy nie było wyzysku pracy ludzkiej, oby nie było oszustwa i przekłamania. Po trzecie, potrzeba w Polsce i na świecie nowego wzorca polityka" - mówił kard. Glemp. „Niebawem polska znajdzie się pod rządami nowych ludzi, którzy podejmą trud odpowiedzialności za życie obywateli. Przyjdą nowi ludzie, ale pozostaną problemy ludzkie. Czy możemy pomóc politykom, aby byli ludźmi zaufania i podjęli się tej służby?"- zastanawiał się prymas Polski. Jego zdaniem można ich wspomóc modlitwą.

Po homilii przy współudziale arcybiskupa Henryka Muszyńskiego i arcybiskupa Władysława Ziółka, prymas przyozdobił postaci Maryi i Dzieciątka Jezus złotymi Koronami , poświęconymi przed trzema laty przez Jana Pawła II. Uroczystość w kolegiacie łaskiej była pierwszą w historii Kościoła łódzkiego koronacją na prawie papieskim.

Łask - list papieża PAPIEŻ BENEDYKT XVI przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo uczestnikom uroczystości koronacyjnych w Łasku. List odczytał bliski współpracownik Ojca Świętego ksiądz Krzysztof Nykiel

List Papieża odczytany został na początku mszy Świętej Ojciec Święty przekazał Łaskiemu Sanktuarium w darze świecę i ornat liturgiczny. Uroczystości w Łasku rozpoczęte Blisko 30 Biskupów koncelebruje Mszę Świętą podczas której Prymas Polski Kardynał Józef Glemp dokona aktu koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Mszy Świętej przewodniczy Metropolita Gnieźnieński Arcybiskup Henryk Muszyński.

Płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej na specjalny feretronie została wyniesiona z kaplicy Matki Bożej i w procesji z księżmi Biskupami przeniesiona na ołtarz polowy przed łaską kolegiatą. Na początku mszy świętej do zebranych słowo powitania wygłosił Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek.

Abp Ziółek ogłasza dekret o nowym sanktuarium Podczas porannej mszy świętej sprawowanej w kolegiacie łaskiej w przeddzień uroczystości koronacji Matki Bożej Łaskiej abp Władysław Ziółek ogłasza dekret o powołaniu nowego sanktuarium maryjnego, ustanowieniu dla niego kustosza i 10-osobowej kapituły kolegiackiej łaskiej.
Msza święta w kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8. W środku zaproszeni kapłani, władze miejskie i kilkaset wiernych. Abp Władysław Ziółek mówi, że ustanowienie sanktuarium i kapituły to powrót do przeszłości i spojrzenie w przyszłość. Postanowiłem podnieść tę świątynię do rangi sanktuarium maryjnego - mówi metropolita łódzki. - Do opieki nad tym miejscem i szerzeniem kultu maryjnego postanowiłem powołać kustosza - ks. Mariana Ciupińskiego. Postanowiłem także wskrzesić tę instytucję, którą przed 5 wiekami powołał fundator tej świątyni i ten który przywiózł obraz Matki Bożej z Rzymu prymas Jan Łaski - kapitułę kolegiacką łaską. Na pierwszy miejscu chciałbym aby ten zespół kapłanów troszczył sie o rozwój kultu maryjnego w Łasku i w całej archidiecezji - powiedział abp Ziółek. W skład kapituły kolegiackiej łaskiej weszli księża: Marian Ciupiński, Jan Ciesielczyk, Antoni Kamiński, Józef Piaskowski, Roman Czermański, Bolesław Dziurdzia, Andrzej Susło, Kazimierz Magdziak, Andrzej Mikołajczyk, Zbigniew Kaczmarkiewicz. Wielokrotnie słowa abpa Ziółka nagradzane były oklaskami. Na co metropolita łódzki odpowiedział, że są one wyrazem trafności podjętych decyzji. W wygłoszonej homilii pasterz Kościoła Łódzkiego przypomniał działalność fundatora kolegiaty prymasa Jana Łaskiego. Bogata historia Łasku powinna nas mobilizować do podjęcia działań skierowanych w przyszłość - mówił abp Ziółek.


Nowe sanktuarium maryjne Kolegiata laska będzie nowym sanktuarium maryjnym na terenie Metropolii Łódzkiej. Dekret abpa Władysława Ziółka zostanie odczytany w przeddzień koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Metropolita łódzki powołał także 10 nowych kanoników kapituły kolegiaty łaskiej.

W przeddzień uroczystości koronacyjnych wizerunku Matki Bożej Łaskiej w jaskiej kolegiacie odprawiona zostanie msza święta, podczas której odczytany zostanie dekret metropolity łódzkiego abpa Władysława Ziółka o ustanowieniu nowego sanktuarium w Metropolii Łódzkiej i powołaniu 10 nowych kanoników do Kapituły Kolegiaty Łaskiej. Eucharystia rozpocznie się w sobotę o godz. 8.00. Dzień później w łaskiej kolegiacie kardynał Józef Glemp dokona koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Prymas Polski wygłosi także homilię, a mszy świętej koronacyjnej o godz. 11.00 przewodniczyć będzie metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński. Swój udział potwierdziło już 28 biskupów polskich z przewodniczącym konferencji Episkopatu Polski abpem Józefem Michalikiem. Przyjadą także kardynał Franciszek Macharski i obecny metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

Uroczystości w Łasku Metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński przewodniczyć będzie w niedzielę, 25 września mszy świętej koronacyjnej w Kolegiacie Łaskiej. Aktu koronacji dokona prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Swój udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. kard. Franciszek Macharski, abp Stanisław Dziwisz i abp Józef Michalik. Uroczystości w Łasku są pierwszą tego typu uroczystością w historii archidiecezji łódzkiej. „Kilka razy dokonałem koronacji, ale na mocy mojej decyzji. Tym razem korony zostały poświęcone przez papieża, Jana Pawła II, a dekret koronacyjny na podstawie specjalnego polecenia Ojca Świętego wydała watykańska Kongregacja Kultu i Dyscypliny Sakramentów" - mówi metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek.

„Nikogo, kto kocha Matkę Bożą i uważa się za Jej czciciela nie może zabraknąć na tej historycznej uroczystości" - podkreśla Pasterz Kościoła łódzkiego. „Pragnę osobiście, aby Koronacja Cudownego Wizerunku Matki Bożej Łaskiej dała początek stałemu już pielgrzymowaniu Ludu Bożego archidiecezji łódzkiej do tego sanktuarium. Maryja, jak przypomniał Sobór Watykański II, jest w pielgrzymowaniu Ludu Bożego znakiem pewnej nadziei i pociechy" - dodaje.

Liturgia na dziś

Msze Święte

 

rozkład mszy

18b

Sakrament Pokuty

W dni powszednie

(przed Mszą św.)

  od 17:40

 

W niedziele

  w czasie Mszy św.

 

 

 

 

logo cikh

Imieniny

Dziś jest: 23 Maj 2018
 
Imieniny obchodzą:
Iwona, Michał, Dezyriusz

CIEKAWE STRONY

archidiecezja

pobrane

 

piatka

 

gn

 

idziemy

 

niedziela

ekai

liturgia

 

idzcie i gloscie

 

nie wstydze sie

Nasz Facebook